Fujifilm X-T2 İnceleme & İlk Aşk

Fujifilm’i aynasız liginde üst sıraya taşıyan X-T1 yerini genç ve güçlü oğlu X-T2’ye devretti. Gövdeyi elinize alıp bir iki fotoğraf çektiğinizde “bu ne la?” diyebilirsiniz 🙂 Netleme hızı, açılıp kapanma, tepki süresi, vizör yenilenme süresi gibi bir çok alanda daha hızlı ve çok daha güçlü olduğunu hemen anlıyorsunuz. Fotoğraf ve ekipman ile ilgili olan hemen hemen herkes “aynasızların daha zamanı var biraz daha gelişip hızlanmaları lazım” geyiğini duymuşsunuzdur. Bundan sonra X-T2’den öncesi ve sonrası diye bahsedilecek gibi geliyor 🙂

X-T2 elime geçer geçmez biraz dağlara taşlara birazda sokaklara vurdurarak nasıl bir  kamera olduğunu anlamaya çalıştım 🙂

X-T2 + 10-24mm F4

Asıl ilgimi çeken konu ise Fujifilm kullanıcılarını çok sağlam dinliyor. Belki de kullanıcılarının makinelerine olan bağlılıklarının çok güçlü olmasının sebeplerinden biriside budur. 🙂 Misal bir önceki serisinin en çok eleştirilen “Enstantane ve İSO” butonlarındaki kilit mekanizması güncellenerek özgürlük sağlanmış. Konuyu bilmeyenler için kısaca açıklayayım. İSO butonu tam kilitliydi ve her kademede kilit tuşuna basılı tutarak çevirmek gerekiyordu kadranı…  X-T2’de ise istediğiniz zaman kilitleyip istediğiniz zaman da özgür bir şekilde kilitsiz de kullanabiliyorsunuz.

Bir diğer konu da dış kaplama farklı bir materyal kullanılmış sanırım. Daha güçlü daha sık duruyor. Butonların hissiyatı güçlü ve kemikli… Malzeme kalitesi oldukça arttırılmış.

İlk Göze Çarpan Fiziki Farklar

 • Butonlar irileşmiş ve daha kullanışlı bir hale getirilmiş. Arka taraftaki tuşlar daha kemikli ve çıkık olduğu için hissiyat artmış.
 • Işık ölçüm modu artık 4 adet olmuş.
 • Video tuşu kaldırılmış ve İso tekerinin altındaki çekim modu tekerine taşınmış ki benim gibi düşünenler bu duruma çok sevinecek. X-T1’de gereksiz yere kalabalık yaptığını düşünmüşümdür hep deklanşörün hemen yanında duran minik kırmızı video kayıt tuşunu 🙂  Sebebi ise anlık video çekilmez anlık fotoğraf çekilir. Yanlışlıkla video tuşuna bastığımda sinir oluyordum J Gerçi yazılım güncellemeleriyle X-T1’de video butonuna 3 saniye basılı tutarak çalıştırabiliyordunuz. Yanlışlıkla basmanın önüne geçilmişti 🙂 Fujifilm’i bu yüzden çok seviyorum kullanıcılarını kesinlikle dinliyor 🙂
 • Ekran artık sadece yukarı aşağı değil aynı zaman da sağa doğru açılabiliyor. Yabancı fotoğraf forumlarında birisi “Neden sola doğru dönmüyor? Mühendislik hatası resmen” diye bir cümle sarf etmiş fakat cevap çok basit. Dik kadraj çekim yapılırken ekranın o eksende hareke ederek konfor sağlanmasın amaçlanmış ki bu durum çok kullanışlı olmuş.
 • X-Pro 2’de ilk başta tanıştığımız netleme çubuğu artık X-T2’de de mevcut ve büyük rahatlık. Zaten 325 netleme noktasını nasıl kontrol edeceğiz yoksa 😀
 • Vizör lastiği yenilenmiş. X-T1 için opsiyonel olarak satılan geniş vizör lastiği artık standart.
 • Pozlama Telafisi butonuna C modu da eklenmiş. Bu sayede ön tekerden pozlama telafisi kontrol edebiliyorsunuz ve -5, +5 olarak da daha geniş bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Bu özellik yine çok kullanışlı olmuş.
 • Çift hafıza kartı girişi artık var J Geri dönüşü olmayacak çekimler yapıldığında (Ticari yada yurt dışı gezileri gibi) yedekli çekmek fotoğrafçıyı rahatlatacaktır. Bir karta RAW fotoğrafları kayıt ederken diğerine Jpeg’leri kaydettirebilir ya da birisi birince diğerine otomatik olarak geçmesini sağlayabiliyorsunuz.
 • Yeni bateri grip ise baştan aşağı geliştirilmiş. Üzerinde netleme çubuğu hemen dikkat çekiyor. Kavramayı arttırmak için tutuş çıkıntısı eklenmiş. Dik kadraj çekimlerde muazzam rahatlık demek. Aynı zaman da çift batarya alması daha da uzun soluklu fotoğraf çekimi demek oluyor. Boost ise yeni eğlenceli özelliğimiz. Bunun üzerinde daha ayrıntılı bir şekilde duracağım.

X-T2 + 16mm f/1.4

Teknik Özellikleri:

Bu konuyu yüzlerce site ve forumda ayrıntılı bir şekilde incik cincik görebilirsiniz. Ben daha çok “fotoğraf çekerken X-T2 bana ne katacak? Neler değişmiş ne iyi olmuş ya da kötü olmuş” şeklinde bakıyorum 🙂

16mp’den 24mp’e çıkış: Piksel artışının artısı baskı tarafında olduğu kadar fotoğraftan kesit alırken de oldukça yararlı olmuş. Bazen fotoğraftan yüksek boyutta kesitler alıp rahatça kullanabilmek oldukça iyi geldi 🙂 Özellikle Makro ve Ornito da çok iş görecektir.

Seri çekim hızı: Saniye de 11 kareye kadar mekanik, 14 kareye ise elektronik enstantane ile çıkabiliyorsunuz. Spor ve Ornito fotoğraflarında deli gibi işime yarayacak J Buna bağlı olarak Buffer hafızası da artmış. Hızlı bir hafıza kartınız varsa (SDXC) çok rahat edeceksiniz. Makine kolay kolay boğulmuyor. Bu yüzden kullanıcısını yarı yolda bırakacak gibi gözükmüyor 🙂

X-T2 + 14mm f/2.8

Otomatik Netleme: 0.06 saniye de netleme yapabiliyor. Yeni işlemci oldukça iyi iş çıkarttığını buradan anlayabiliyoruz. X-T1’e göre çok çok hızlı J Bu makine tasarlanırken belirli bir konu da değil hemen hemen her fotoğraf dalına uygun bir şekilde güçlendirilmiş. Biraz daha kullanmaya devam edince “tamam” diyorsunuz “ben bununla Kuş çekimine de çıkarım Sokak ve Belgesel fotoğrafları da çok rahat çekerim” düşüncesine kapılıyorsunuz ki gerçekten de öyle J Netlemenin hızlanması önemli ama doğru netleme daha da önemlidir. Makine hızlı netleme yaparken aynı zaman da doğru da netliyor. Bu konuda gönlümü fethetti.

Özellikle sürekli netleme ve nesne takibi üst segment DSLR’lar kadar başarılı… Bir de buna kişiselleştirilebilir ayarlar eklenmesi daha da güçlü hale getirmiş. Yani çekim konunuza göre sürekli netlemeyi kişiselleştirebiliyor olmak muazzam bir hız katıyor duruma 🙂

X-T2 + 14mm f2.8

Deklanşör Gecikmesi, Yeni Perde sistemi ve Vizör Yenileme Hızı: Yeni perdenin ilk başta sesi çok keyifli onu söyleyeyim. Deklanşöre bastığınızda ense tüyleri kaldıran, insanı fotoğraf çekmesi için gaza getirecek bir ses tonu var. Tabi bu benim fetişim orası ayrı bir durum 😀 1/8000 mekanik enstantane değerine bu sayede çıkılmış ki oldukça iyi. Bu sayede güçlü ışık değerlerinde açık diyaframlarda çekim yapıla biliniyor. Elektronik enstantanenin de ardından 1/32000’e kadar desteklemesi kullanıcısını oldukça bu konuda rahatlatıyor.

Vizör yenileme hızının artması ve deklaşör gecikmesinin geliştirilmesi en çok heyecanlandığım konulardan birisidir…  Arka arkaya çekim yapmak gerektiğinde bunu çok iyi anlıyorsunuz. Her şey o kadar hızlı ki konuyu kaçırmak çok zor artık 🙂

X-T2 + 35mm F2 WR

İSO performansı yine aynı şekilde devam ediyor. Bu konuda zaten başarılıydı Fujifilm…

Gövde Yalıtımı

Daha önce X-T1 ile karda saatlerce gezmiş ve emin olmuştum 🙂 Havalar çok soğumadı gerçi ama kar olmasada X-T2’yi sağnak yağmurda biraz gezdirdim 🙂 Yarı yolda bırakacak korkusu olmadan rahatça fotoğraf çekebiliyorsunuz. Güven veriyor. Tabi lensinizinde WR olması gerekiyor bu ayrıntı önemli çünkü 🙂

X-T2 + 16mm f/1.4 WR

Boost Modu ve Bateri Grip ? ? ?

X-T2 hızlı ve güçlü bir makine tepkileri keskin bir şekilde fotoğrafçıya sürekli cevap veriyor. Bateri gribi çıkartınca makine küçülüyor. Dikkat çekmeyen bir sokak fotoğrafçısının elinde sessiz, hızlı bir silah J Bateri gribi takınca daha da irileşip kaslanıyor. Teknik özellikleri ise tavan yapıyor. Bu sefer de spor ve vahşi yaşam fotoğrafçısına uygun bir hale geliyor.

X-T2 + 100-400mm

Bateri grip üzerindeki boost tuşu aktif hale getirildiğinde makine birden şekil değiştiriyor. Daha hızlı ve daha öfkeli 😀 😀 Seri çekim , vizör tazelenme ve netleme hızı tavan yapıyor. Tabi bu durum çok güç gerektirdiğinden dolayı çift batarya ile Bateri gribi beslemek gerekiyor 🙂 Bu sayede 1000 karenin üzerinde fotoğraf çekile biliniyor.

X-T2 + 100-400mm

Burada Fujifilm X-T2’yi tasarlarken birden fazla fotoğraf dalına uygun, hem amatör hem de profesyonel tarafın isteklerini karşılayacak çok yönlü bir makine yaptığını anlamış oluyorsunuz.

Video Performansı

Fujifilm X-T2 ve sonrası diye sanırım bir çizgi çizdi bu konuda… Sadece fotoğrafta değil video’da da güçlüyüz biz demek için oldukça geliştirmişler. Daha önceki modellerde video performansı diye bir şey yoktu. Yani evet video çekiyor ama idarelik derecesindeydi. Profesyonel olarak bir şey yapmak düşüncesi kimsede yoktu. Bu konuda makineyi henüz deneyemedim zaten video tarafında pek deneyimli değilimdir fakat birkaç yabancı forumda “Panasonic GH serisinden daha sinematik ve keyifli ” yorumunu okumuştum. Zaten firma bu konuda o kadar güveniyor ki bu konuda bayağı test ve çekilmiş örnekler çokça mevcut. Makineye mikrofon ve ekran çıkışı bağlanabiliyor. Yakın gelecekte bu konuda da yeni lensler çıkabilir. Yada üçüncü parti lens üreticileri X bayonet sine lensler duyurabilir J (Samyang vb gibi)

Aşağıdaki video’yu 4K izlemenizde fayda var 🙂

Özetle

X-T1 çok keyifli başarılı bir gövdeydi. Bir sürü güncelleme aldı ve bu zamana kadar hala kullanılabilir bir kamera oldu. Gövde yükseltmeyi düşünenler, X-T1 artık benim hızıma yetişemiyor düşüncesine kapılanlar, kesinlikle bir iki özellik ile süslenmiş bir makine ile değil baştan aşağı değiştirilmiş güçlenmiş bir seriye geçeceği için kesinlikle ve şiddetle tavsiye ederim. Fakat istediği lens setini oluşturamamış X-T1 kullanıcıları önceliği lens sitemine vermeli. Sonradan gövde değiştirmek daha akıllıca olacaktır.

X-T2 + 14mm f/2.8

X-T2 + 10-24mm f/4

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

 1. Gölgem dedi ki:

  Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz Murat Bey’cim.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s